Нека ви разкажа за илюзиите
Най-старите сведения за магичното изкуство датират от папирус от древния Египет, който съдържа най-древния разказ за магьосник именуван Джей Ди, поканен в двореца да изнесе пред фараона Хеопс магически сеанс. Той демонстрира фокус, в който симулира обезглавяване на една гъска. Именно забулената в тайна техника на фокусите е дала възможност на най-добрите магове в древността да станат приближени към двора на владетеля и техните умения да се използват за манипулиране на подданиците.
С течение на времето магичното изкуство търпи развитие, мистичният му ореол избледнява и в I век след Христа вече има сведения, че магията се превръща все повече в изкуство и маговете започват да демонстрират своите умения, използвайки най-вече техника, акцентираща върху ловкостта на ръцете.
В годините на Средновековието магьосниците срещат голяма съпротива от страна на църквата. Всичко магично и свръхестествено, за което църквата няма обяснение се е смятало за шарлатанство, вещерство свързано с дявола и е заклеймявано като черна магия.
В края на XV век (1584 г.), е написана първата книга с автор Реджинал Скот в защита на магичното изкуство, която има за цел да разкрие някои от техниките на фокусите и илюзиите като отдели изкуството на Мага от вещерството, което е считано за подвластно на дявола. В книгата за първи път се показва, че магичното изкуство е подчинено на законите на физиката, ловкостта на ръцете и заблуда на човешкото око. Така от изкуство за манипулиране на масите, се превръща в изкуство за забавление както на простолюдието така и на аристокрацията. Фокусниците по това време са съществували като странстващи артисти по пазари, панаири и карнавали.
София също има свой Музей на илюзиите
Той се помещава на около 400кв.м. площ в самия център на столицата. Вече почти всеки е видял снимки в социалните мрежи направени там, зашото за изключително кратко време той набра голяма популярност.
Нестандартното при него, е че снимките и смеха са неразделна част от изживяването ви. Спокойно може да помолите персонала да асистират в заснемането, а те наистина знаят от кой ъгъл се получава най-добре. Тук може да докоснете всяка потайност и да се забавлявате на воля. Основната част от експонатите са свързани с възприемане на перспективи и оптическа измама. От музея планират постепенно да доразвият своята колекция от илюзии, за да поддържат жив интереса на посетителите.
Адреса е бул. Княгиня Мария Луиза 16, работното време е всеки ден от 10:00ч. до 20:00ч., а това е официалния сайт.