Спокойствието, което нямаме

Живота ни е динамичен – няма спор. Някога, някъде, някой може и да ми е казвал за хора, които не бързат никога. Такива които са спокойни, уравновесени, подредили вселената си по конец и всичко им е наред. Така… Аз не съм от тези хора. Аз съм от онези бързащите, на които и няколко живота няма да им стигнат да свършат всичко, което им хрумне.

И не желая да губя време в маловажни битовизми, които да ме разсейват от „великите“ ми цели! Скучно ми е да говоря за готвене, чистене, пране. Още по-скучно ми е да го правя. Адски много харесвам хубавите български поговорки и сега ще цитирам една от тях. Старите хора са казали: „Накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл“. Не се считам за мързелива, но определено съм креативна. И така, в разговор с приятелка, чиято съквартирантка с изнасянето си оставила нея и останалите девойки без прахосмукачка (което си е нейно право и това изобщо не е по темата), ми хрумва една идея.

От „голямата“ дамска чанта

Сега ще започна с малко предистория и по-късно ще се върна към разрешаването на гореописания битовизъм. Активен шофьор съм от доста години, смея да кажа дори добър. И точно поради тази причина моята кола е „моята голяма дамска чанта“ в която има всичко. Наскоро допълних колекцията си от вещи в колата с … прахосмукачка.

Страхотна, работлива красавица, която радва очите ми и си върши работата повече от добре (и никой не разбира, защото е супер тиха). Модела за които говоря е направен да работи със заредена предварително батерия в електрическата мрежа на 220V без досадни кабели.

И така, зареждам  батерията на хубавицата и в този момент ме удря ябълката на Нютон по главата. Точно за неговата мислъл, че истината винаги се намира в простотата, се сетих решавайки с едно движение два казуса. Първо как бързо да изчистя вкъщи и второ как може да го направят това девойките на моята приятелка с неголям разход и обемни вещи, когато сменят квартира.

Моята немска домашна помощница

Полезно е, когато създадеш мултифункционална употреба на придобивките си – в случая с малкото устройство мога:

  • да издърпам въздуха от вакумните торби за съхранение на дрехи от минал сезон за секунди, без да се занимавам с кабелите на домашната прахосмукачка;
  • експресно да събера следите от дрямката на домашния любимец;
  • за минутка да премахна досадния за всички нас домашен прах от лавици и труднодостъпни места, буквално с една разходка из жилището си;
  • да се справя бързо с надуваема възглавница или дюшек, след като са си свършили предназначението (надувам ги със сешоар със студена въздушна струя);
  • без да се разглобяват за дълго и тъжно почистване, може да се съберат трохичките от кухненската печка и хладилник;
  • събира ми праха дори от клавиатурата без да гълта нищо важно наоколо, защото накрайничето е малко;
  • почиства праха по полилея и всяко друго местенце с много извивки, защото прахосмукачката за автомобил е изключително лека и работи без кабели и тръби.

Тази, която аз ползвам има два накрайника. Единя от които е гумен и се огъва в услуга на всяка прашинка, чието място не е върху книгите, сувенирите, магнитите и всички други малки скъпи за мен неща. Другия е пластмасов и е удобен за по-обширни повърхности. Огромното предимство идва от това, че уреда е лек, безшумен, почиства се за секунди и лесно се съхранява, защото не е обемен.

Малко история

Като цяло прахосмукачките са от сравнително новите „изобретения“ на човечеството. И заслугата дължим на работата на различни „умове“ на стария свят, но за откривател пантентовал иновацията се счита Хюбърт Бут, роден в Глочестър, Англия. Той е един от шестимата синове на търговеца на дървесина Ейбрахам Бут. През 2019 година се навършиха 148 години от рождението му.

Хюбърт Бун

Семействата от средната класа, каквото било и неговото, по онова време вече имали възможност да си купят различни мебели, килими, пердета и то на достъпни цени. Но възникнал въпроса как ще могат да се почистват, защото съществуващите тогава машини издухвали мръсотията, вместо да я изсмукват. През 1890г. след създаването на електрическата лампа, мръсотията и петната започнали да личат още повече. По същото време била създадена и специална вакса за подови настилки, но тя също не могла да спре праха  и зацапването.

По това време Хюбърт Бут се занимава с проектирането на двигатели и колела. Той нямал нищо общо с домакинската работа и почистването, което било основно работа на домашната прислуга.

Кой е „Пухтящия Били“

Изобретяването на прахосмукачката става случайно, когато Бут е на демонстрация на машина за почистване на железопътни вагони, която буквално духала килима на пода на вагона със въздух под налягане. Тя само вдигала мръсотията, която обаче не отивала никъде. Бут попитал защо не използват всмукване вместо духане и така се ражда гениалната му идея, която през 1902г. патентова. Той нарича откритието си прахосмукачката „Пухтящия Били“. Когато я пуска в продажба чистачите паркирали специално пригодената каруца пред къщата, където трябвало да се чисти. После пускали през прозореца маркуч, дълъг цели 30 метра и започвали да чистят.

Първата прахосмукачка

През 1903г. Бут получава световен патент за своята прахосмукачка. Много изобретатели в Европа и САЩ започват да оспорват правата му, но всички губят делата, тъй като неговото изобретение е единствената комбинация между помпа, филтър и контейнер за събиране на сметта, която действително улавя и изсмуква мръсотията.

Намерете своето улеснение в ежедневието

На пазара вече има всякакви модели с различни прставки, двустепенно филтриране, циклонно действие и такива със зареждане от електрическата мрежа. Ако проявите интерес към подобен експеримент, някъде ви чака и вашата красавица.

Милиони жени по света сме му благодарни за изобретението, което спестява изключително много време, а аз в частност на малка домашна помощница, която ми помага чевръсто и безшумно навсякъде.