
Световен ден на градовете
31.10 се отбелязва от 2014 година насам, за да се подчертае необходимостта от планиране на строителството на градските райони. Целта е подобряване качеството на живот в тях. Търсейки информация за да ви разкажа повече ми попадна нещо интересно и от там мисля да започна.

През септември 2014г. международно жури избра Пловдив за Европейска столица на културата за 2019г. Инициативата се организира от Европейската комисия от 1985 година насам, като целта ѝ е да се даде тласък на културния обмен в европейската общност.
Година по-рано – през 2018 София бе обявена за Европейска столица на спорта.

Нант -Европейска столица на иновациите
Аз обаче искам да ви разкажа за друг приз в които нямаме все още български град победител. А смятам, че някой ден това трябва да се промени – това е Европейска столица на иновациите. Това е сравнително нова категория, като се провежда от 2014 година насам. Победителя за 2019 е родното място на Жул Верн (1828-1905) френския град Нант.

Титлата е признание за изключителната способност на града да използва иновациите за подобряване на живота на своите жители. Заедно с титлата Нант получи парична награда в размер на един милион евро по линия на европейска програма за научни изследвания и иновации. В класацията след Нант се нареждат още пет града — Антверпен (Белгия), Бристол (Обединено кралство), Еспоо (Финландия), Глазгоу (Обединено кралство) и Ротердам (Нидерландия). Те получават по 100 000 евро за насърчаване и разширяване на иновационните практики.

Няколко пъти съм посещавала различни градове във Франция и няма да скрия, че това е най-разочаровалата ме държава от всички места където съм била. Не сме се „запознавали“ с града победител, затова пък мога да ви разкажа по нещо интересно за всеки от предишните носители на приза: Барселона (2014 г.), Амстердам (2016 г.), Париж (2017 г.) и Атина (2018 г.) – за всеки ще подготвя специален материал.
Агадир – магията на Мароко
Преди да стигна до тях обаче, ще ви изненадам с още един обрат на мисълта. Ще ви разкажа за единствения побратимен с града носител на приза за иновативен град в Европа Нант – град Агадир в Мароко. Зная, че завоя към Африка е доста остър, но пък ще ви разкрие красиви гледки и определено ще си заслужава.

С Агадир се запознах през едно ранно майско утро на 2017 година, а изминалата повече от седмица приказка в Мароко е една от най-приятните в живота ми. Кацнахме с чартърен полет от България и всеки пое по собствена програма – кой почивка на плажа, кой малко релакс и няколко допълнителни екскурзии в района на града. А аз (бих казала естествено) се потопих в мароканската магия и всяка сутрин се събуждах в нов град. Разбира се за това ще пиша отделно, сега ще се фокусирам само върху град Агадир.

Основан през 5 век пр.н.е. от картагенския мореплавател Ханон под името Акра, града е бил малко рибарско селище. Но само до 1505 година, когато Португалия основава там търговски пост. По-късно, над вече мароканския град, е построена крепост – казбах, която е най-известната забележителност и по-късно се превръща в квартал.

земетресението през 1960г.
15 минути преди полунощ на 29 февруари 1960 г. Агадир е почти напълно сринат от мощно земетресение с магнитут 5.8 по Рихтер, продължило 15 секунди. Общият брой на жертвите е около 15 000 души. Земетресението изравнява със земята и старинната крепост, като на запазилата се предна порта все още може да се прочете надписа на холандски – Страхувай се от Бог и почитай Краля. Голяма помощ на Мароко тогава оказва Швейцария и затова днес в града има квартал познат като „швейцарския“.

Тук се отглеждат едни от най-хубавите портокали, с които се зарежда цяла Европа. В редица езици, портокалът е известен като „Китайска ябълка“, което на холандски е: „Sinaasappel“, а оттам и на руски „Апельсин“.

Изключително развит е и лова на сардини – тя е от видовете риба, които не са способни да трупат големи количества живак опасни за човешкия организъм. Затова спокойно може да се консумира както от деца, така и от бременни жени. В дълбоките води около Агадир има множество кораби-фабрики, които след улов обработват и консервират богатата на аспарагинова и глутаминова аминокиселини риба, готова директно за пазара.
Редовната консумация на сардини ви дава здрава, блестяща кожа и спомага за изграждането на имунитет. Понеже в тази риба има много витамин D и други важни хранителни вещества, често й се преписват противоракови свойства, а богатството на калций и фосфор помага за укрепване и поддържане на здравето на костите.

Още нещо, което не подозирах, преди да посетя това изумително място. Държавата пази трето място по добив на фосфор в света. За откривател на фосфора се счита немският аптекар и алхимик Хенниг Бранд. През далечната 1669 г. при един от опитите си в търсене на философския камък, видял че съдържанието на колбата му свети. Откритието си първо нарича „студен огън“, а после му дава името фосфор (от гръцки phosphóros – светоносен).
Най-важната употреба на фосфора е в производството на торове. Също така той се използва широко при направата на експлозиви, кибрит, фойерверки, пестициди, пасти за зъби и перилни препарати.

Ще посветя отделен пътепис за да разкажа за аргановото масло, за женските кооперативи, за истинския ментов марокански чай, и ще споделя шокиращата история за един марокански чардак.
На световния ден на градовете – 31.10 ще поставя началото на своите публикации в раздел „Пътувания“ и ще се радвам да се пренесете във всеки един град и държава с мен.