Представител съм на поколението, което изпитваше чисто, неподправено любопитство и интерес към родителската библиотека. Там, по рафтовете до Балзак, Айзък Айзимов, Емилиян Станев и Димитър Димов често пъти се намираха и редица други интересни четива. Или поне в нашата къща беше така. Днес ще ви разкажа за „последствията“ от едно определено от тях, което бе събудило детската ми любознателност.
Здраве от аптеката на Господ
Може би първоначално ме привлече факта, че книгата бе формат А4, което доста я различаваше от всички останали. После дойдоха и картинките. Авторката е Мария Требен (1907–1991), а книгата – световния бестселър „Здраве от аптеката на Господ“. Требен е известно име сред пионерите на билколечението. Тя добре познава много от лечебните билки и ги описва с име, изображение и лечебни свойства със съответните методи за приготвяне на запарки и мехлеми. Много съм си взела от тази книга и мисля, че всеки би могъл.
Билковите запарки или отвари, както е редно да се наричат, освен полезни могат да бъдат и адски вкусни. Особено подправени с подходящ мед. В материала „Гешевия род от село Годлево“ ви разказах за големината на моя род. Няма да пропусна възможността да споделя и резултата от труда на мои роднини, които поддържат жива традицията на медарството в Медена къща Михови.
Във времената на пандемия, в които живеем все повече хора се обръщат към природните методи за повишаване на имунитета си. Благодарение на метриките на този блог забелязах, че една от най-четените статии е тази за Маслото от Черен Кимион. Затова реших да споделя на база изпитване какво бих препоръчала лично аз за повишаване на защитните сили на организма.
Билки за силен имунитет
Черен Бъз
Ако има шампион в битката с настинките и грипа, то определено е той. Наричат го още Българският женшен. Бъзът повишава имунитета, бори се с възпалението когато сме болни, справя се с високата температура и е подходящ при инфекции на горните дихателни пътища. В народната медицина се използва срещу простудни и бъбречни заболявания, за нормализиране на високо кръвно, срещу остра кашлица, подагра, хемороиди, анемии. Поради високото съдържание на витамин С в плодовете, чаят от бъз е подходящ за пушачи и хора с отслабен имунитет. На сладко също е добър.
Джинджифил
Любимият ми лютив корен. Mоже да се използва пресен, сушен, на прах или като масло или сок. Понякога се добавя към преработени храни и козметика. Спасявал ме е в толкова много случаи, че дори в чай от други билки си настъргвам от него. Джинджифила е добре известно естествено средство при главоболие, и смело мога да заявя, че при мен работи безотказно. Gingerol е основното му биоактивно съединение, което има мощни противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти. Именно това може да помогне за намаляване на оксидативния стрес, който е резултат от прекомерното количество свободни радикали в тялото. Той е любимец на дамите и поради положителния ефект, който има върху затлъстяването и загубата на тегло.
Куркума
Роднина на джинджифила, тази ярка жълто-оранжева подправка е често срещана в индийската и близкоизточната кухня. От векове се използва като лекарство за лечение на проблеми с дишането. Няколко съединения в този корен могат да подпомогнат вашето здраве, като най-известният от тях е куркуминът. Той може да помогне при различни възпаления. Поради умението си да поддържа нивата на кръвната захар стабилни, той може да бъде полезен инструмент и за предотвратяване или лечение на диабет тип 2. Вследствие от антибактериалните и противовъзпалителните свойства на подправката, тя често е основна част от маски за лице при акне и упорити несъвършенства по кожата.
Астрагал
Някога му се радвах като на красив храст, после разбрах, че е адски полезен корен. Астрагалът притежава общоукрепващо и тонизиращо действие и води до повишаване на физическата работоспособност. Наричан е още билка на безсмъртието защото засилва защитните сили на организма и нормализира централната енергия. На мен ми стига действието му за удължаването на продължителността на живота и предпазването на сърдечно-съдовата система.
Канела
Нека от корени да преминем към десерти. Освен ароматен завършек, канелата е мощна билка за повишаване на имунитета. Тя има антиоксиданти и възпалителни свойства, умело се бори със зимните настинки и действа като имуностимулатор. Канелата предотвратява натрупването на тромбоцитите в кръвта, възпрепятства възпалителните вещества и контролира кръвната захар. Когато не е дошла с десерт я комбинирам прекрасно с нарязани зелени ябълки.
- Шипки
- Лайка
- Боровинки
Билките в моят чайник
Изключително интересен ми е бил факта, как почти всяко растение от която и да е цветна поляна помага за нещо. Някога ги събирахме за букети, сега за здраве. Когато имам възможност си бера всичко сама, а понякога купувам от билкари в различни части на страната. Изсушени къпини и малини съм вземала от Вършец, Мурсалски чай от Пирин, български шафран от www.bulgarka.eu, липа и мента от Роженския манастир. Поръчах няколко коренчета боровинки от разсадник във Варна, а шипките и лайката си бера сама от Родопите. Миризмата на мащерка ме връща в детството, жълтия и червения кантарион ми напомнят за дядо, липата растеше на съседната улица…
- Шафран
- Билки
Всъщност се оказва, че огромна част от спомените ни се връщат благодарение на аромати и любими миризми. Пазейки природата на прекрасната ни страна още дълги години може да се ободряваме и лекуваме с даровете и.